ثروت زایی

وبلاگی برای افزایش ثروت و درآمد شما

کسب و کار بی شکست درست کنیم
ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٧/٢٦   کلمات کلیدی: شروع تجارت ،شکست در کسب و کار ،موفقیت در کسب وکار

شروع کسب و کار یکى از جالبترین عملکردهایى است که یک فرد میتواند داشته باشد. بیش از ده میلیون نفر هر ساله کسب و کارى را آغاز میکنند و در نتیجه بیش از سه میلیون کسب و کار کوچک هر ساله ایجاد میشود.
کارآفرینى مزایاى متعددى دارد و در نتیجه رقابت در این حیطه نیز بسیار است. درک ابعاد این رقابت و طرح کسب و کار دقیق و کارا میتواند منجر به شروع یک کسب و کار موفق شود. آیا عملکرد شما ازین مراحل تبعیت میکند؟ سعى کنید آنچه را که دیگران انجام میدهند، بررسى کنید تا به چگونگى شروع کار پى ببرید.

سنجش میزان آمادگى براى شروع کسب و کار 
با وجود اینکه کارآفرینى میتواند منجر به موفقیتهاى زیادى شود اما شما باید آماده و حاضر باشید. حتما زمانى را صرف تشخیص آمادگى خود براى شروع کسب و کار کنید.
- آیا کارآفرینى براى شما مناسب است؟
- آیا قادرید تشکیلات اقتصادى خود را کنترل کنید؟
در کسب و کار هیچ تضمین و گارانتى وجود ندارد، اما میتوانید با طرح یک نقشه مناسب و بررسى دقیق آن شانس موفقیت خود را افزایش دهید. 

در ابتدا نقاط ضعف و قوت خود را به عنوان یک دارنده کسب و کار مورد ارزیابى قرار دهید. با دقت به پرسشهاى زیر توجه کنید:

آیا شما تازه کار هستید؟
البته این به خود شما بستگى دارد که چگونه پروژه هاى خود را ارتقا دهید، زمان را تنظیم کنید و به جزئیات توجه داشته باشید.

با شخصیتهاى متفاوت چگونه برخورد میکنید؟
صاحبان کسب و کار نیازمند توسعه روابط کارى با افراد زیادى از جمله مصرف کنندگان، فروشندگان، کارمندان، بانکداران و افراد حرفه اى مانند وکلا، حسابداران و مشاوران هستند. آیا شما میتوانید با یک مشترى مصر، یک فروشنده غیر قابل اعتماد و یا یک کارمند بدخلق سر و کار داشته باشید؟

چگونه تصمیم گیرى انجام میدهید؟
صاحبان کسب و کار کوچک نیازمند تصمیم گیریهاى سریع و پایدار هستند.

آیا داراى استقامت روحى و جسمى کافى براى شروع و راه اندازى یک کسب و کار هستید؟
داشتن یک کسب و کار جالب و مفید اما در عین حال طاقت فرسا است. آیا میتوانید هفت روز هفته روزى دوازده ساعت فعالیت و کار داشته باشید؟

چگونه برنامه ریزى و سازماندهى میکنید؟
تحقیقات نشان میدهید که طرحهاى ضعیف عامل شکست در کار میشوند. سازماندهى موثر مالى و برنامه ریزى دقیق در تولید میتواند از هرگونه ورشکستگى جلوگیرى کند.

آیا گامهاى شما به میزان کافى مستحکم است؟
ایجتد یک کسب و کار ممکن است شما را از لحاظ روحى خسته کند. بیشتر صاحبان کسب و کار از قبول این همه مسئولیت سنگین به سرعت خسته و دلسرد میشوند. انگیزه قوى در حفظ و بقاى کار به شما کمک میکند.

کسب و کار شما چگونه بر روابط کارى شما اثر میگذارد؟
اولین سالهاى شروع کسب و کار ممکن است بر خانواده فشارهایى را وارد کند. این موضوع حائز اهمیت است که افراد خانواده بدانند چه انتظارى دارند و شما باید کاملا مطئن باشید که آنها در طول این زمان شما را حمایت میکنند. تا زمانیکه کسب و کار شما سود آور شود ممکن است با مشکلات مالى بسیارى مواجه شوید که چند ماه یا سال به طول انجامد. آیا شما قادرید خود را با استاندلردهاى پایینتر زندگى تطبیق دهید؟

چند نکته: 
دلایل زیادى وجود دارد که نتوانید کار خود را شروع کنید، اما براى یک فرد توانمند، مزایاى امتیازات داشتن یک کسب و کار به خطرات موجود در آن مى ارزد :
· مدیر خود هستید.
· کار سخت و طولانى مزایایى براى شما دارد و سود آن به جاى آنکه نصیب شخص دیگرى شود به شما میرسد.
· بدست آوردن پول و رشد کارى بسیار لذت بخش است.
· اقدام به کار مخاطره آمیز میتواند جذاب و نیازمند جسارت بالائى باشد.
. ایجاد یک کسب و کار همیشه منجر به یادگیرى میشود.


دلایل شکست یک کسب و کار 
- چرا یک کسب و کار با خطر شکست مواجه است؟
موفقیت در کسب و کار هیچگاه بصورت خودبخودى ویا بر اساس شانس نیست و همانطور که گفته شد این موفقیت اصولا به سازمان دهى و بصیرت فرد راه انداز کسب و کار بستگى دارد و تضمینى براى آن وجود ندارد.
شروع یک کسب و کار همیشه ریسک پذیر است و شانس موفقیت اندک میباشد. بنابر گزارش اداره کسب و کارهاى کوچک در آمریکا (SBA) بیش از 50% کسب و کارهاى کوچک در سالهاى اول با شکست مواجه شده و 90% آنها در 5 سال اول از بین میروند.

Michael Ames در کتاب خود به نام "کنترل کسب و کار کوچک" دلایل زیر را براى شکست این نوع کسب و کارها بیان کرده است:
1. عدم وجود تجربه
2. نداشتن سرمایه کافى
3. نداشتن جایگاهى مناسب
4. عدم وجود کنترل قوى
. سرمایه گذارى بیش از اندازه در دارائیهاى ثابت
6. قراردادهاى اعتبارى ضعیف
7. استفاده شخصى از سرمایه هاى تجارى
8. رشد بدون انتظار

Gustav Berle دو دلیل دیگر در کتاب خود بنام "کسب و کار را خود بر عهده بگیرید" به این دلایل اضافه میکند:
1. رقابت
2. فروش پائین

یک عامل دیگر در خصوص شکست کسب و کار: 
با بیان این موارد قصد ترساندن شما را نداریم بلکه میخواهیم شما را براى مسیر پر فراز و نشیبى که در پیش دارید آماده کنیم. ناچیز پنداشتن مشکلات شروع یک کسب و کار یکى از بزرگترین موانع کارآفرینى است. در هر صورت اگر صبور باشید و به سختى کار کنید به موفقیت دست مى یابید.

یافتن یک راهنما 
هیچ گاه فکر نکنید که به تنهایى قادرید کارها را انجام دهید. یکى از بهترین روشها براى به اصطلاح عایف بناى در برابر هر گونه شکست یک راهنما است. شخصى که داراى تجربیات مرتبط با کسب و کار است، میتواند شما را در این امر راهنمایى کند.