گوگل قدرتمندترین موسسه در فضای سایبر

فصلنامه دنیای تجارت- مجید ویسمه

لری پیج و سرگی برین دو دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد، هفتم سپتامبر 1998 گوگل را ثبت کردند. آنها همزمان با شروع سال 1996 کار روی پروژه دکترای خود را آغاز کرده بودند.
هدف گوگل از آغاز «سازماندهی کردن اطلاعات دنیا و دسترس‌پذیر کردن آن‌ها برای عموم» بود، و شعار غیر رسمی شرکت «شرور نباشید» بود
پیش از پیدایش گوگل، منطق موتورهای جستجوی اینترنتی این‌گونه بود که سایت‌های مرتبط را با توجه به تعداد تکرار کلمات مورد جستجو می‌یافتند.گوگل با هدف  که قرار بود در آن یک موتور جستجو اینترنتی طراحی شود که با روش‌های جدید جستجو دقت را بالا ببرد وارد شد. آلری پیج و سرگی برین، نام خودمانی پروژه خود را "BackRub" گذاشته بودند زیرا موتور جستجوگر آنها لینکهای پشتیبانی سایتها را بررسی میکرد و بر همان مبنا میزان اهمیت آنها را در نتایج جستجو تعیین میکرد.
نتیجه رشد سریع گوگل از بدو ثبت شدن شرکت، زنجیره‌ای از محصولات، خرید و شراکت با شرکت‌های دیگر بود. این شرکت محصولات اینترنتی سودمندی مانند سرویس ایمیل جی‌میل و شبکه‌های اجتماعی مانند اورکات و به تازگی گوگل باز و گوگل پلاس را به کاربران خود پیشنهاد می‌دهد. محصولات گوگل به ابزارهای رومیزی نیز توسعه پیدا کرد، با برنامه‌هایی مانند مرورگر وب گوگل کروم، سازماندهی و ویریشگر تصاویر پیکاسا و پیام‌رسان فوری گوگل تاک. گوگل برروی سیستم عامل موبایل اندروید که در بسیاری از تلفن‌های همراه استفاده می‌شود، در کنار سیستم عامل گوگل کروم که با نام Cr-۴۸ هم شناخته می‌شود نظارت دارد.چنین پیشرفت و دقتی بود که باعث شد گوگل توسط برندز به عنوان دومین برند باارزش دنیا شناخته شده‌است
شاید یکی از دلایل رشد سریع شرکت توجه بیش از حد به مسائل کارکنان و حل مشکلات آنها بود به گونه ای که در فهرست بهترین شرکت‌های برای کار در مجله فورچون، گوگل در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در رتبهٔ اول و در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ چهارم بود. فلسفهٔ شرکت گوگل بر پایه اصولی انسانی همچون شما می‌توانید بدون شرارت پول به دست آورید، شما می‌توانید بدون کت و شلوار جدی باشید و کار کردن باید چالش‌انگیز و چالش باید شوخی و سرگرمی باشد استوار است.
یکی از ویژگی های گوگل که در کمتر شرکتی دیده می شود توجه به استعداد درونی کارمندان و مدیران شرکت است به گونه ای که گوگل به عنوان یک عامل ترغیب، سیاستی با نام استراحت ابتکاری (Innovation Time Off) در شرکتش به وجود آورد، که در آن مهندسان ۲۰ ٪از زمان کار خود را به پروژه‌هایی اختصاص می‌دهند که به آن‌ها علاقه دارند. تعدادی از خدمات جدیدتر گوگل از جمله جی‌میل، گوگل نیوز، اورکات و ادسنس در اصل از همین ایده به وجود آمده‌اند در یکی از سخنرانی‌های دانشگاه استنفورد، مریسا مایر معاون قسمت محصولات جستجویی گوگل، بیان داشت که نیمی از محصولات جدیدی که به نمایش درمی‌آیند همه در زمان استراحت ابتکاری به وجود آمده‌اند. در مارس ۲۰۱۱ شرکت مشاور یونیورسام اطلاعاتی نمایش داد که در آن گوگل در راس فهرست کارفرمایان ایده‌آل قرار داشت و در آن ۲۵ درصد از ۱۰۰۰۰ جوان متخصصی که در نظرسنجی شرکت کرده بودند گوگل را انتخاب کرده بودند.

در سپتامبر ۱۹۹۸ زمانی که  اولین دفتر کار گوگل راه‌اندازی شد و در واقع اولین دفتر کار گوگل در گاراژ خانهٔ سوزان وژکیکی در منلو پارک، کالیفرنیا قرار داشت و شرکت رسماً به ثبت رسید کمتر کسی فکر میکرد که گوگل به جایی برسد که در سال  ۲۰۱۱ گوگل اعلام کند که بخش تلفن‌های همراه شرکت موتورولا را خواهد خرید و چند ساعت پس از اعلام، صاحب آن شود. این شرکت برای خرید سهام موتورولا مبلغ ۱۲٫۵ میلیارد دلار به صورت نقد پرداخت می‌کند و براین اساس مالکیت موتورولا موبیلیتی به گوگل واگذار می‌شود و با این خرید صاحب ۱۹ هزار کارمند جدید شد. به دست آوردن شرکت موتورولا، که همکار اختصاصی برای اندروید محسوب می‌شود، گوگل را قادر خواهد ساخت تا اندروید را تقویت و رقابت بین سیستم‌های موبایل را افزایش دهد. موتورولا، دارای حق امتیاز اندروید باقی خواهد ماند و اندروید نیز متن باز باقی می‌ماند. گوگل، به شرکت موتورولا به عنوان یک کسب و کار مجزا نگاه کرده و آن را به صورت جداگانه می گرداند. از سال ۲۰۰۷ که گوگل سیستم عامل مخصوص موبایل خود اندروید را عرضه داشته روز به روز بر محبوبیت آن افزوده شده و شرکت‌های معتبر و بزرگی تلفن‌های مبتنی بر سیستم عامل اندروید گوگل ارایه کردند. بیش از ۱۵۰ میلیون دستگاه اندرویدی در سرتاسر جهان وجود دارد و روزانه ۵۵۰ هزار دستگاه بر تعداد آنان اضافه می‌شود. شرکت موتورولا که قدمتی ۸۰ ساله در زمینهٔ ارتباطات و تلفن همراه دارد یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان تلفن همراه در آمریکا است و در رقابت با شرکت‌های بزرگی چون اچ‌تی‌سی و سامسونگ قرار دارد.
گوگل تاکنون بیش از صد کمپانی بزرگ را خریداری کرده که اکثر آن‌ها در ایالات متحده و در منطقه خلیج سانفرانسیسکو واقع شده‌اند;که شاید از مهمترین آنها عبارت باشند در سپتامبر ۲۰۰۴ زیپ‌دش به منظور  بررسی ترافیک , اکتبر ۲۰۰۴  Where به منظور بررسی نقشه زمین, ۱۷ اوت ۲۰۰۵ اندروید نرم‌افزار موبایل, ۲۷ دسامبر ۲۰۰۵ فت‌بیتز موتور جستجوی مجازی, ۱۴ فوریه ۲۰۰۶ میژر مپز وبلاگ, ۹ اکتبر ۲۰۰۶ یوتیوب اشتراک ویدئو, ۱۳ آوریل ۲۰۰۷ دابل‌کلیک تبلیغات, ۱ ژوئن ۲۰۰۷ پانورامیو اشتراک عکسو در سال 2011 موتورولا موبیلیتی تولیدکنندهٔ تلفن همراه از مهمترین خرید های شرکت گوگل می باشد.


علاوه بر نوآوری های گوگل که یکی از دلایل اصلی پیشرفت این شرکت می باشد دلایل زیادی وجود دارد که باعث پیشرفت گوگل شد ازجمله :
-خرید سهام شرکت های دیگر به منظور نفوذ در بازارهای مختلف
 انگیزه کارکنان، که از طریق روش های مختلف مانند تامین وسایل رفاهی که گوگل برای آنان فراهم کرده است هنگامی که گوگل برنامه ای برای کارکنان خود تنظیم می کرده، همه امکانات و مزایای مورد نیاز آنان را در برنامه خود قرار داده است. برای مثال ماشین لباسشویی در شرکت، غذای رایگان و استفاده از دکترهایی که کارمندان را به صورت رایگان در شرکت معاینه خواهند کرد.
-همگام سازی شرکت با تحولات بازار
-رقابت با دیگر شرکت ها
-استفاده از نیروهای متخصص و استفاده از نظرات و دیدگاه های تمامی کارمندان
گوگل محصولات زیادی را در زمینهٔ نرم‌افزار تولید کرده که عبارتند از: سیستم‌عامل گوگل کروم، مرورگر کروم، کرومیوم، وی۸، گوگل دسکتاپ، گوگل ارت، بسته گوگل، پیکاسا، اسکچ‌آپ، جی تاک، نوار ابزار گوگل، مجری ویدئو، ابزار وبمستری، گوگل اپ انجین که هرکدام اگر چه هزینه بالایی برای گوگل داشت ولی منافع دراز مدت این برنامه ها مدیران گوگل را به تولید این محصولات ترغیب کرد.
یکی از بزرگترین خدماتی که گوگل در حال ارائه آن می باشد جی میل است جی‌میل، یکی از سرویس‌های رایگان است که به کاربران فضای رایگان جهت ایمیل ارائه می‌دهد. نسخه آزمایشی گوگل در ۱ آوریل ۲۰۰۴ ارائه شد، به این صورت که هر کاربر می‌توانست با دریافت دعوت‌نامه از کاربری دیگر که دارای حساب جی‌میل بود دارای حساب ایمیل شود و از خدمات آن استفاده کند. این سرویس در ۷ فوریه ۲۰۰۷ برای عموم آزاد شد و نیازی به دعوت‌نامه برای عضویت نبودو در ۷ ژوئیه ۲۰۰۹ از حالت آزمایشی بیرون آمد، که در آن زمان دارای ۱۴۶ میلیون کاربر در هر ماه بود.این سرویس اولین سرویس ایمیلی در دنیا بود که یک گیگابایت فضا به کاربرانش می‌داد، و همچنین اولین سرویسی بود که همه نامه‌هایی که بین دو شخص رد و بدل می‌شد را به صورت قطاری و پشت سر هم نشان می‌داد. در حال حاضر جی‌میل 76۰۰ مگابایت فضا به کاربرانش می‌دهد، و کاربران با پرداخت سالانهٔ ۰٫۲۵ دلار به ازای هر گیگابایت، قادرند این فضا را به ۲۰ گیگابایت تا ۱۶ ترابایت افزایش دهند. به علاوه برنامه‌نویسان، جی‌میل را به واسطهٔ پیشگام بودن آن در استفاده از ای‌جکس، که تکنیکی در برنامه‌نویسی‌است که به کاربران اجازه می‌دهد که محتویات یک صفحه وب را بدون دوباره نوسازی آن مشاهده کنند، می‌شناسند. یکی از انتقادهایی که از جی‌میل شده‌است، پتانسیل قوی آن برای افشای داده‌های کاربر است، و این خطری‌است که احتمال می‌رود این داده‌ها با بسیاری از برنامه‌های وب آنلاین ارتباط داده شده شوند. استیو بالمر (مدیرعامل مایکروسافت) ، لیز فیگروا، مارک راش و ویراستاران گوگل واچ به این موضوع عقیده دارند، در حالی که گوگل ادعا می‌کند که نامه‌هایی که با جی‌میل فرستاده می‌شوند هیچ گاه توسط شخصی دیگر خوانده نمی‌شوند.
از دیگر خدمات گوگل که اخیرا به منظور رقابت با فیس بوک به بازار آمد پروژه گوگل پلاس بود.
پروژه گوگل پلاس یک امکان تازه از شرکت گوگل است که افتتاح آن از روز سه‌شنبه ۲۸ ژوئن 2011 در وبلاگ رسمی گوگل اعلام شد

پروژه گوگل پلاس که در واقع یک رسانه اجتماعی برای اشتراک‌ گذاری آنلاین است مثل دیگر پروژه‌های جدید شرکت گوگل، ابتدا در اختیار تعداد محدودی از کاربران قرار گرفت تا سپس در دسترس همه کاربران قرارگیرد.ویک گاندورتا یکی از مدیران ارشد گوگل که در شبکه‌های اجتماعی و وب.۲، تخصص دارد مدیر تیمی بوده است که یک سال و نیم بر بر روی این پروژه‌ کار کرد.او می‌گوید:اشتراک‌گذاری آنلاین نیاز جدی به بازبینی و خلق شیوه‌های تازه دارد. زمان تغییر شیوه‌های فعلی به اشتراک گذاری که چندان کارآمد نیست فرا رسیده و گوگل پلاس اولین گام عملی جدی ما برای اعمال این تغییرات است.
گوگل ابزار نقشه خود را در سال 2005 برای کاربران ارائه کرد. نقشه گوگل کاربران را ممکن می‌سازد تا بتوانند نقشه شهرها و کشورهای مختلف را ببینند و حتی مسیر نقطه‌ای به نقطه دیگر را در بیاورند. با استفاده از این ابزار افراد می‌توانند نقشه خیابان‌ها و حتی مشاهده ماهواره‌ای داشته باشند. نکته جالب این است که ماهواره‌ها حتی می‌توانند نقطه‌های کور ترافیکی را هم در نقشه‌های گوگل پوشش دهند و کاربران را مجذوب خود کنند.

در سال 2008 گوگل امکاناتی را ایجاد کرد که هر کس می‌تواند مشخصات راهی را که می‌خواهد با پای پیاده طی کند را نیز به راحتی در بیاورد. سابق این نقشه؛ تنها امکانات را برای جاده‌ها و بزرگراه ها و برای خودروها امکان‌پذیر می‌ساخت اما از این پس کاربران خواهند توانست نزدیک‌ترین راه پیاده به مقصد خود را نیز به راحتی از نقشه گوگل پیدا کنند
یکی دیگر از امکانات گوگل که باعث شد توجه خیلی ها به آن شود گوگل سلامت(Google health)بود. تغییر دادن پزشک کار آسانی نیست و اگر شما به بیماری مبتلا باشید و بخواهید پزشک خود را تغییر دهید اولین مشکل شما توضیح دادن تمامی مدارک پزشکی شما از پزشک قبلی‌تان خواهد بود. انتقال اطلاعات پزشکی شما در این حالت بسیار مهم است و هر چه پزشک جدید شما اطلاعت بیشتر و درست‌تری داشته باشد بهتر می‌تواند به شما کمک کند.

راه گوگل برای این مشکل شما ایجاد صفحات الکترونیکی است که گوگل سلامت نام گرفته است. پزشک‌تان می‌تواند اطلاعات پزشکی شما را به این صفحات منتقل کند و به این روش پزشک دوم شما تنها کافی است از طریق رایانه خود به این صفحه دسترسی پیدا کند.اما موضوعی که ممکن است نگران کننده به نظر برسد آن است که شاید فردی به این اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند. اما گوگل اصرار دارد که امنیت این فایل‌ها کاملا امن هستند و هیچ خطری برای دسترسی افراد دیگر به این فایل‌ها وجود نخواهد داشت.
اکنون گوگل یکی از بزرگترین و قوی ترین شبکه های اینترنتی می باشد که خدمات زیادی را به مردم سرتا سر جهان ارائه می کند این ابر شرکت جهانی مراحل موفقیت را بسیار سریع طی کرد و شاید اکنون تنها دغدغه اصلی گوگل بحث امنیت و جلوگیری از سرقت اطلاعات افراد می باشد که هر چند خود معتقد است در این امر بسیار موفق بوده ولی همه با او موافق نیستند.

/ 0 نظر / 18 بازدید