آموزش‌هـای کارآفرینی جهشی به سـوی آفرینـش‌های شغلی

 محمد افشار

رشد نرخ بیکاری در کشور طی سال‌های اخیر و اضافه شدن هر ساله تعدادی از جوانان به فهرست جویندگان کار، خطری ناامیدکننده و نگران‌کننده را گوشزد می‌کند و خبر از عدم تناسب افراد خواهان شغل با فرصت‌های شغلی موجود می‌دهد اما این دغدغه حداقل توانست موتور محرکی باشد برای تصمیمات اساسی مسوولان، برنامه‌ریزی‌های مدیران، بازنگری سیستم آموزشی توسط متصدیان آموزشی در مقاطع مختلف و حرکت‌های خودجوش و خوش‌ذوق کارآفرینان. به طوری که هم‌اکنون موجی از تلاش‌ها برای شکستن شاخ غول بیکاری از سوی دولت و بخش خصوصی صورت گرفته که در این میان می‌توان به نقش پررنگ آموزش‌ها در جهت ترویج فرهنگ کارآفرینی و در نتیجه کاهش متقاضیان استخدام‌های دولتی اشاره کرد.

رشد نرخ بیکاری در کشور طی سال‌های اخیر و اضافه شدن هر ساله تعدادی از جوانان به فهرست جویندگان کار، خطری ناامیدکننده و نگران‌کننده را گوشزد می‌کند و خبر از عدم تناسب افراد خواهان شغل با فرصت‌های شغلی موجود می‌دهد اما این دغدغه حداقل توانست موتور محرکی باشد برای تصمیمات اساسی مسوولان، برنامه‌ریزی‌های مدیران، بازنگری سیستم آموزشی توسط متصدیان آموزشی در مقاطع مختلف و حرکت‌های خودجوش و خوش‌ذوق کارآفرینان. به طوری که هم‌اکنون موجی از تلاش‌ها برای شکستن شاخ غول بیکاری از سوی دولت و بخش خصوصی صورت گرفته که در این میان می‌توان به نقش پررنگ آموزش‌ها در جهت ترویج فرهنگ کارآفرینی و در نتیجه کاهش متقاضیان استخدام‌های دولتی اشاره کرد. 
ناصر داودی‌راد یکی از محققین و کارآفرینان جوان کشور است که توانسته با تاسیس موسسه مطالعاتی تهران پژوهش خوارزم،‌ نوآوری در شیوه آموزش‌های کاربردی کارآفرینی را مطرح کند.

برای آشنایی با فعالیت‌های کارآفرینانه این محقق و مدرس دانشگاه با وی به گفت و گو نشستیم:

لطفاً ‌در ابتدا ضمن معرفی خود فعالیت‌های خودتان در زمینه کارآفرینی را معرفی نمایید؟

ناصر داودی‌راد متولد سال 1353 و فارغ‌التحصیل رشته حسابداری در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکتری مدیریت آموزشی هستم.

بنده مدرس دانشگاه‌ در حوزه کارآفرینی،‌ مشاوره کارآفرینی مرکز توسعه نوآوری و کارآفرینی دانشگاه تهران و مدیر موسسه دانش‌بنیان خوارزم مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران هستم. همچنین از سال 1387 مجری دوره‌های کارآفرینی موسسه کار و تامین اجتماعی و مرکز کارآفرینی تهران با کمک موسسه خوارزم هستم.

تالیف کتاب "راهنمای تدوین طرح کسب و کار "، برگزاری دوره آموزش کارآفرینی تخصصی شورایان، ارایه مقالات کارآفرینی و طراحی کارگاه‌های آموزشی با موضوعات مختلف کارآفرینی از جمله فعالیت‌های من در این حوزه می‌باشد.

به طور مشخص ایده محوری تاسیس موسسه خوارزم چیست؟

 موسسه مطالعات تهران پژوهش خوارزم مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از موسسات دانش‌بنیان و جوار دانشگاهی است که از سال 1387 دوره‌های آموزشی و پژوهشی مرکز کارآفرینی دانشگاه تهران را اجرا نموده و مدرک مورد تایید وزارت علوم را به شرکت‌کنندگان اعطا می‌کند.

نوآوری در شیوه‌های آموزش‌های کاربردی کارآفرینی جهت مخاطبین گوناگون،‌ برگزاری دوره‌های تخصصی کارآفرینی رایگان به صورت خرید خدمت سازمان‌ها،‌ تربیت مربی و مشاوره کارآفرینی و تدوین دوره‌های آموزشی کارآفرینی تخصصی مشاغل، ایده‌محوری فعالیت موسسه را تشکیل می‌دهد.

لطفاً به دوره‌های برگزار شده توسط موسسه اشاره فرمایید؟

در طول زمان فعالیت موسسه توانسته‌ایم با موسسه کار و تامین اجتماعی، اداره کل زندان‌های استان تهران و شورای اسلامی شهر تهران همکاری داشته باشیم.

این موسسه از سال 1388 تدوین دوره‌های آموزشی علمی کاربردی و تخصصی حوزه کارآفرینی و آموزش دوره‌های رایگان مهارت‌های کسب و کار و کارآفرینی عمومی تخصصی را با همکاری موسسه کار و تامین اجتماعی آغاز نموده است و تاکنون موفق به آموزش 1200 نفر در دوره‌های عمومی و 300 نفر در حوزه‌های تخصصی کارآفرینی شده است.

مطالعات در حوزه کارآفرینی شهری و دوره آموزشی کارآفرینی تخصصی ویژه شورایاران از جمله دوره‌های تخصصی مشاغل تدوین شده توسط موسسه است که مراحل کاری آن از ابتدای سال 1389 آغاز شده و در حال حاضر با همکاری و بودجه موسسه کار و تامین اجتماعی در حال برگزاری است. اولین شورایاران آموزش دیده این دوره با همکاری شورای شهر تهران و ستاد هماهنگی شورایاران شهر تهران موفق به گذراندن دوره فوق گردیدند.

از دیگر فعالیت‌های پژوهشی موسسه می‌توانم به تدوین دوره‌های کارآفرینی مشاغل در حوزه کارآفرینی سلامت،‌کارآفرینی در هنر، کارآفرینی در زندان‌ها، کارآفرینی در کانون اصلاح و تربیت و تولید محتوای بسته کسب و کار ایران اشاه کنم.

برگزاری دوره آموزشی کارآفرینی تخصصی ویژه شورایاران با چه هدفی شکل گرفت؟

هدف از اجرای این دوره آموزشی که شامل دروس تخصصی حقوق و کارآفرینی است، آشنایی هر چه بیشتر شورایاران با مقوله کارآفرینی شهری، کارآفرینی اجتماعی و شناسایی فرصت‌های شغلی محلات به کمک شورایاران است.

شورایاران کارآفرین به عنوان رابطین مردم و مسوولان شورای شهر و شهرداری‌ها می‌توانند هدایت کننده شهروندان محله‌ها جهت اجرا و هدایت ایده‌های کارآفرینانه از مرحله ایده تا ظهور کارآفرینی اجتماعی باشند.

یکی از فعالیت‌های جنابعالی تالیف کتاب "تدوین طرح کسب و کار" است. از ویژگی‌های این کتاب آموزشی بفرمایید؟

کتاب خودآموز تدوین طرح کسب و کار همراه با جزوه خام تدوین طرح کسب و کار (طرح تجاری) و CD تدوین پروژه طرح تجاری است که با تیراژ 2000 نسخه سال گذشته در حجمی کم به چاپ رسید که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد به طوری که قبل از پایان سال تمام نسخه‌های کتاب به فروش رسید و هم‌اکنون به چاپ دوم رسیده است.

به نظر می‌رسد علت استقبال از این کتاب دارا بودن آموزش عملی با ذکر مثال‌های موردی در کسب و کارهای معمولی و یک صفحه‌ای است. این کتاب به آموزش گام به گام تدوین طرح تجاری استاندارد می‌پردازد. خوانندگان پس از مطالعه این کتاب و کسب اطلاعات اولیه و مطالعه مثال‌های ذکر شده، قادر خواهند بود تا پس از تصمیم نهایی و تکمیل ایده‌ ذهنی خود با تکیه بر اطلاعاتی که قبلا در خصوص امکان‌سنجی طرح کسب و کار خود جمع‌آوری کرده‌اند، نگارش طرح خود را آغاز نموده و در صفحات جزوه خام انتهای کتاب و CD همراه وارد نموده و چاپ کنند. سپس نسخه دیجیتالی آن را برای تغییرات بعدی نزد خود نگاه داشته و به عنوان طرح کسب و کار به سازمان‌ها، سرمایه‌گذاران، شرکای احتمالی و سایر متقاضیان ارایه نمایند. به علاوه می‌توانند از آن به عنوان پروژه درسی استفاده نمایند.

این کتاب برای متقاضیان اجرای طرح‌های اشتغالزا و زودبازده استانی و صندوق مهر امام رضا (ع)، متقاضیان راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک و خانگی، رشته‌های علمی کاربردی- فنی و حرفه‌ای، دوره مهارت‌های کسب و کار و واحد درسی کارآفرینی کلیه رشته‌های دانشگاهی قابل استفاده می‌باشد.

به نظر شما دولت چگونه می‌تواند حمایت بیشتری از کارآفرینان داشته باشد؟

بهتر است دولت آموزش کارآفرینی و خلق ارزش‌های نو، راه‌های شناسایی فرصت‌های شغلی و روش‌های تجاری‌سازی را آموزش دهد تا افراد به صورت خودجوش کار کنند و با استفاده از جریان نقدینگی که به صورت تسهیلات اشتغالزا در اختیارشان قرار می‌گیردکشور را به سرمنزل شکوفایی،‌ توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار برسانند.

کارآفرینی از زیرساخت‌های جهاد اقتصادی است که با توجه به تاثیر کارآفرینان در توسعه اقتصاد ملی و ایجاد اشتغال یکی از راه‌های توفیق و تحقق شعار جهاد اقتصادی است از این رو پرداختن به مقوله کارآفرینی در حوزه‌های آموزش، پژوهش و حمایت‌های مالی یکی از ضرورت‌های اقتصادی و اجتماعی است که در سال جاری که توسط مقام معظم رهبری به نام سال جهاد اقتصادی نامگذاری شده است باید در دستور کار قرار بگیرد.

راهکار شما به عنوان یک فعال عرصه کارآفرینی برای ترویج فرهنگ کارآفرینی در کشور چیست؟

ایجاد و توسعه دانشکده‌های کارآفرینی، قرار دادن درس کارآفرینی به عنوان دروس پایه دانش‌آموزان و رشته‌های مختلف دانشگاهی و تخصیص بودجه به موسسات آموزش کارآفرینی جهت ارایه هر چه بیشتر آموزش‌های کارآفرینی در سنین مختلف در جامعه می‌تواند به عنوان گام‌های موثری در توسعه کارآفرینی جامعه باشد.

در انتها اگر ذکر نکته‌ای را لازم می‌دانید بفرمایید.

از آنجا که کارآفرینان موتور محرک اقتصادی هستند قطعاً کارآفرینان می‌توانند ایجاد اشتغال پایدار کنند. من معتقدم آموزش‌های کارآفرینی می‌تواند افراد را به سمت کارآفرین شدن سوق دهد چرا که در میان افرادی که در دوره‌های آموزش کارآفرینی شرکت کرد‌ه‌اند کسی را سراغ ندارم که بدون ایجاد تحولی در ذهن و اندیشه موسسه را ترک کرده باشد.

شرکت در دوره‌های آموزشی که دارای سرفصل‌های کارشناسی‌شده هستند در مقاطع مختلف می‌تواند حرکتی در مخاطبان ایجاد کند و فضای جدیدی را پیش روی آنان باز کند.

از پاسخگویی شما سپاسگزارم.

بنده نیز از اطلاع‌رسانی نشریه شما متشکرم.

/ 3 نظر / 3 بازدید
http://www.Teobux.com/?ref=spy_man89

در توباکس دات کام شما می توانید با دیدن تبلیغات به صورت روزانه به درآمد ماهیانه خود درآمدی دیگراضافه کنید.ما در اینجا تبلیغات کنندگانی داریم که مایل به پرداخت پول واقعی به شما هستند ،اگر شما مایل به دیدن وب سایت/محصولات آنان باشید شما میتوانید بابت هر تبلیغی که مشاهده می کنید تا 15 تومان درآمد داشته باشید، حتی می توانید با معرفی نفراتی که مایل به دیدن این تبلیغات هستند نیز تا 15 تومان دیگر بابت هر تبلیغی که آنان مشاهده می کنند نیز درآمد داشته باشید.عضویت در توباکس رایگان است و شما می توانید به محض ثبت نام شروع به کسب درآمد کنید. لازم به ذکر است که توباکس دات کام یک شرکت ثبت شده است ، دارای مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی می باشد و در ستاد سازماندهی پایگاه های اینترنتی نیز به ثبت رسیده است. برای مشاهده و در صورت تمایل عضویت بر روی لینک بالا کلیک کنید.

اکبری

بسیارعالی بود

mojtabah

سلام، آقای احمدی‌نژاد، دلار ۱۸۰۰ تومن، تورم بالای ۴۰ درصد و بیکاری سرسام آور را کاغذی خواندند. مخالفین را فتنه حشره‌ها و حالا حتی سردار ما حسین علایی را گمراه اعلام کردند. همه اینها در حالی‌ که فامیلهای آقا هر روز به طریقی از مردم و بیت المال دزدی میکنند و امام زمان و امام خامنه‌ای را جواز دزدیهای خود قرار داده‌اند. یک بار دیگر ما بسیجی‌ها دولت کثیف و بی‌ عدالت را سرنگون خواهیم کرد.