ابداعات تجاری ارتش در گذر سالیان

فصلنامه دنیای تجارت- مصطفی میرزایی

در تمام کشور های دنیا بالاترین بودجه ها به مراکز نظامی اختصاص می یابد و باهوش ترین افراد وارد این مراکز می شوند . در مراکز نظامی بیشترین بودجه برای بخش های تحقیق و توسعه اختصاص داده می شود. تنها دلیلی که این امر را توجیه می کند توانایی ادامه حیات برای یک کشور است .

تمام کشور ها چه بخواهند یا نه روزی مجبور به جنگیدن با کشوری دیگر خواهند شد وپیروزی در این جنگ ها برای هر دو طرف مهم است لذا بودجه ها ی کلانی به شکل معمول صرف انجام تحقیقات برای دست یابی به امکانات و ابزارهای جهت توانمند کردن سربازان و قابلیت بقا برای آنها می شود.

در این بین بسیاری از این تولیدات به دلیل کارایی بالا وارد زندگی روز مره ما نیز می شوند و گاهی به صنعتی پول ساز تبدیل می شوند.

کنسرو

هنگامی که دامنه فتوحات ناپلئون بناپارت در سال 1790 گسترش یافت و طول خطوط تدارکاتی او بسیار طولانی شد رساندن آب و قضا به ارتش او بسیار مشکل شد و در بسیاری از این موارد مواد غذایی قبل از استفاده فاسد می شدند.

به همین دلیل او برای حل این مشکل جایزه ای به مبلغ 12000 فرانک برای کسی که بتواند این مشکل را حل کند مشخص کرد.این جایزه تشویقی بود تا محققان را به کار وتلاش اندازد .اما اکثر این فعالیت ها با شکست مواجه شد تا اینکه در سال 1798 قناد فرانسوی به نام "نیکولاس آپرت" که امروز به نام پدر کنسرو سازی معروف است با ابداع روش مناسبی مشکل را حل کرد و موفق به دریافت جایزه گردید. وی دریافت که اگر مواد غذائی را در داخل قوطی سربسته حرارت بدهند و پس از آن هوا به داخل ظرف نفوذ نکند زمان ماندگاری غذا به نحو چشمگیری افزایش می یابد. امروزه بزرگی و سود آوری غذاهای کنسرو شده و آماده که نواده گان کنسرو ها هستند بر کسی پوشیده نیست.

اینتر نت:

در بحبوحه جنگ سرد و در سالهای دهه ی 50 میلادی بود که خبری دنیا را تکان داد . روسیه ماهواره" اسپوتنیک یک" را با موفقیت به فضا پرتاب کرده بود. شوروی با این کار خود نشان می دهد که می تواند در یک جنگ احتمالی با کمک موشک های بالستیک و دور برد خود سیستم های ارتباطی امریکا را نابود سازد.

آمریکایی‌ها در پاسخگویی به این اقدام روس‌ها، موسسه پروژه‌های تحقیقی پیشرفته “ARPA” را به‌وجود آوردند. در ابتدا برای این مرکز طراحی سیستمی که به وسیله آن بتوان کامپیوتر ها را از طریق خطوط تلفن به هم متصل کرد مد نظر قرار گرفته شد.

این سیتم باید طوری طراحی می شد تا چندین کاربر به طور هم زمان بتوانند با یکدیگر در ارتباط باشند. در اصل شبکه‌ای بسازند که در آن داده‌ها به صورت اتوماتیک بین مبدا و مقصد حتی در صورت از بین رفتن بخشی از مسیرها جابه‌جا و منتقل شوند. در اصل هدف “ARPA” ایجاد یک شبکه اینترنتی نبود و فقط یک اقدام احتیاطی در مقابل حمله احتمالی موشک‌های اتمی دوربرد بود. هر چند اکثر دانش امروزی ما درباره شبکه به‌طور مستقیم از طرح آرپانت “ARPPA NET” گرفته شده‌است. شبکه‌ای که همچون یک تار عنکبوت باشد و هر کامپیوتر ان از مسیرهای مختلف بتواند با همتایان خود ارتباط داشته باشد واگر اگر یک یا چند کامپیوتر روی شبکه یا پیوند بین انها از کار بیافتاد بقیه باز هم بتوانستند از مسیرهای تخریب نشده با هم ارتباط بر قرار کنند.

گسترش روز افزون تجارت الکترونیک توانایی های نوین و بدون محدودیتی را برای تجارت در دنیای امروز پدید اورده است.

لجستیک:

از  زمان های گذشته همیشه رساندن ابزار آلات جنگی و مواد غذایی برای سربازان خط مقدم امری حیاتی بوده است. چه آن زمان که خسرو پرویز با ارتشی یک میلیون نفری به یونان لشکر کشید و چه آن زمان که امپراطوری روم تا جنوب انگلستان پیش می رفت . خواه در جنگ جهانی دوم که هیتلر برای سربازان به دام افتاده خود در اسالینگراد با هواپیما مایحتاج ارسال می کرد.

در جنگ جهانی دوم بود که موضوع لجستیک دارای اهمیتی دو چندان شد و روش های برای ارسال سریعتر ،بهتر و ایمن تر ملزومات به خطوط مقدم ارتش طراحی شد .و در این زمان تکنولوژی های برای بزرگتر و ایمن تر کردن هواپیماها وکشتی های باری و نیرو بر پدید آمد تا ما آنها را امروزه در حمل و نقل های تجاری مورد استفاده قرار دهیم.

استراتژی:

مطالعه مباحث استراتژیک از میراث ارتش به حساب می آید برای اولین بار در ارتش و نبرد ها بود که از مفاهیمی چون اهداف بلند و کوتاه مدت، مسیر پیشرفت و ماموریت ،نقاط قوت و ضعف و سیستم های جمع آوری اطلاعات و تحلیل انها استفاده شد .امروزه این مفاهیم جزء مفاهیم پر کاربرد و بسیار حیاتی در سازمان های پیشرو می باشند .

کرم ضد افتاب

در طول سالیانی که نیروی دریای انگلستان قدرت می گرفت ملوانان با یک مشکل بزرگ روبه رو بودند سوختن پوست آنها در عرشه کشتی ها.

این شرایط با گسترش فتوحات انگلیس در سرتاسر دنیا که لازمه آن استقرار طولانی مدت ملوانان در دریا بود تشدید شد تا آنکه در جنگ جهانی اول نیروی دریای انگلیس با تولید یک نوع کرم این مشکل را حل کرد .بعد از پایان جنگ این ماده وارد بازار مصرف مردم عادی شد .

این موارد تنها گوشه ای از اختراعات و ابداعاتی بود که در جنگ ها پدید آمدند وسپس زندگی ما را آسان تر کردند پس بیاید در سازمان های نظامی که به نظر کاری با راحت تر کردن زندگی برای ما  و یا راه های برای پول در اوردن نیستند روش های برای ارتقای سطح زندگی و کیفیت کسب و کار خود و یا ایده ای تجاری پیدا کنیم .

/ 0 نظر / 20 بازدید